Advertisement

İspanya'nın 10 yıl vadeli tahvilleri, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Investors Service'in ülke kredi notunu yatırım yapılabilir seviyede tutmasının ardından değer kazandı. Bu hareket sonucu, 10 yıllıkların faizi altı ayı aşkın sürenin en düşük seviyesine indi.

İtalyan ve Portekiz tahvilleri de değer kazandı. Avrupa Merkez Bankası'nın 6 Eylül'de, piyasa kargaşasını yatıştırmak için sınırsız tahvil alım planı açıklaması ile birlikte, İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, ülke tahvili alımı için gerekli koşul olan yardım talebini yapmadı. Almanya'nın 10 yıl vadeli tahvilleri değer kaybetti ve bu kağıdın faizi üç haftayı aşkın sürenin en yüksek seviyesine çıktı. İki yıl vadeli Alman tahvillerinin faizi ise, 5 milyar euroluk (6.6 milyar dolar) borçlanma kağıdı ihracı öncesi fazla bir değişiklik göstermedi.

Paris'te Societe Generale SA Avrupa faiz strateji müdürü Ciaran O’Hagan, "Bu risk iştahı için açık bir biçimde iyi haber ve Alman tahvilleri için olumsuz bir faktör" dedi ve "İspanyol faizleri, resmi tahvil alımlarının gelmemesine karşın, önümüzdeki günlerde aşağı yönde hareket edecek" şeklinde görüş bildirdi.

10 yıl vadeli İspanyol tahvillerinin faizi 27 baz puan ya da 0.27 yüzde puanı düşerek, Londra saati ile 08:35'te yüzde 5.54'e geriledi. Bu kağıdın faizi yüzde 5.52 ile 4 Nisan'dan bu yana en düşük seviyesini gördü. Ocak 2022'de vadesi dolacak yüzde 5.85 faizli tahvillerin fiyatı 1.905 ya da 1,000 euro nominal değerli beher kağıt için 19.05 euro yükselerek 102.19'a çıktı. İspanya'nın iki yıl vadeli tahvillerinin faizi 23 baz puan düşerek yüzde 2.90'a geriledi.

Moody's dün yaptığı açıklamada, İspanya'nın kredi notunu "Baa3"te tuttu ve not görünümünü negatif olarak belirledi ve Haziran'da başlattığı olası nor indirimi için gözden geçirmesini sona erdirdi.