Advertisement

Dünyanın en büyük yarıiletken üreticisi Intel Corp.'un dördüncü çeyrek için kar tahmini, kişisel bilgisayarlara yönelik talebin düşmesinin karlılığı geriletmesi ile birlikte, analistlerin tahminlerinin altında kaldı.


Intel'in tahminlerinde kar için yegane gösterge olan brüt marj, Santa Clara, California merkezli şirketten dün yapılan açıklamaya göre, yaklaşık yüzde 57 olacak. Bu, Bloomberg tarafından derlenen verilere göre, ortalama tahmin olan yüzde 61.4'ün altında. Aynı dönemde, gelirlerin 13.1 milyar dolar ile 14.1 milyar dolar arasında kalacağı öngörüldü. Bu rakam için projeksiyon ise 13.7 milyar dolar seviyesindeydi.

Edward Jones & Co. analisti Bill Kreher, "Intel'in görünümü, PC yavaşlamasının muhtemelen devam edeceği korkularını teyit ediyor" dedi ve "Brüt marj bizim görüşümüzün oldukça altında" şeklinde yorumda bulundu.

Intel yılın üçüncü çeyreğinde 2.97 milyar dolar kar ve 58 sent hisse başına kar açıkladı. Geçen yılın aynı döneminde, bu rakamlar 3.47 milyar dolar ve hisse başına 65 sent seviyelerindeydi. Analistlerin tahminlerine göre, şirketinin hisse başına karının 49 sent ve satışların 13.2 milyar dolar olması yolundaydı.