Advertisement

Avrupa hisse sentleri, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Investors Service'in İspanya'nın kredi notunu yatırım yapılabiir seviyede tutmasının ardından, yatırımcıların bugün açıklanacak olan ve yükselmesi beklenen ABD konut inşaat verisi öncesi sakin seyrediyor. Asya hisse sentleri yükselirken, ABD endeks vadeli kontratları dalgalı seyrediyor.

Avrupa'nın en büyük yarıiletken ekipmanı üreticisi ASML Holding NV, dördüncü çeyrek satış tahmininin projeksiyonların gerisinde kalmasının ardından yüzde 2 değer kaybetti. PSA Peugeot Citroen, Le Figaro'da, Fransız hükümeti ve bankaların şirketin kredi biriminş kurtarabileceği yolunda çıkan haberin ardından yüzde 2 yükseldi.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.2 düşerek, Londra saati ile 08:44'te 273.97 puana indi. Gösterge endeks halen, Avrupa Merkez Bankası politika yapıcılarının sınırsız tahvil alımı planını açıklaması ve Fed'in üçüncü tur parasal genişlemeye gitmesinin ardından, 4 Haziran'da gördüğü bu yılın en düşük seviyesinden yüzde 17 yükselmiş durumda. Aralık vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.1'in altında bir yükseliş gösterirken, MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.9'luk bir çıkış gerçekleştirdi.