Advertisement

ABD endeks vadelileri, konut inşaatlarının tırmandığını gösterebilecek veriler öncesi yükselerek Standard & Poor's 500 Endeksi'nin üst üste 3. gün yükseleceği sinyalini verdi.

Bank of America Corp., çeyrek dönemsel kazançlarını açıklamasıyla beraber yüzde 1.8 yükseldi. Intel Corp., 4. çeyrek brüt kar oranının analistlerin beklentilerini karşılayamayacağını açıklamasının ardından yüzde 2.8'lik bir kayıp yaşadı. International Business Machines Corp. ise 3. çeyrek gelirlerinin beklentilerin altında kaldığını açıklamasıyla beraber yüzde 4 geriledi.

S&P 500 Aralık vadelileri New York saatiyle yüzde 0.2'lik yükselişin ardından 1,451.7 puana çıktı. Gösterge endeksi bu hafta perakende satışları ve Citigroup Inc. kazançlarının beklentileri aşmasıyla yüzde 1.8'lik bir tırmanış gerçekleştirdi. Dow Jones vadelileri ise 10 puan, yüzde 0.1, artarak 13.463 puan oldu.

Londra merkezli IG piyasa analisti Chris Beauchamp, "Gördüğümüz hareketlilikten sonra vadelilerde bir duraksama görmek doğaldır" diyerek, kazançların beklentilere paralel olduğu sürece, geçtiğimiz bir kaç güne oranla daha ılımlı kazançlara tanık olabileceğimizi ifade etti.

Ekonomistlerin bugün Ticaret Bakanlığı'ndan yapılacak bir açıklama öncesi yaptıkları tahminlere göre ABD'de yeni konut inşası son 4 yılın en yüksek seviyesine çıkmış olabilir.