Advertisement

Euro, son bir ayın zirvesine çıkarken, İtalyan ve İspanyol tahvilleri, İspanya'nın yatırım notu oranını aynı seviyede tutmayı başarmasıyla ralli yaptı. Hisseler çok fazla değişiklik göstermezken, ABD hazine tahvilleri düştü ve petrol ABD konut verileri öncesi ilerledi.

Euro, yüzde 0.5'lik yükselişin ardından 1.3124 dolar oldu. 10 yıllık İspanyol tahvilleri ise 27 baz puan düşerek New York saatiyle 07:00'de yüzde 5.54'e geriledi, İtalyan tahvilleri de yüzde 4.82'ye indi. ABD tahvilleri düşüşünü 3. güne taşıdı. Stoxx Europe 600 Endeksi ve Standard & Poor's 500 Endeksi vadelileri, Intel Corp. ve International Business Machines Corp.'un Almanya işlemlerinde yaşadığı düşüşün ardından çok fazla değişiklik göstermedi. Petrol, New York işlemlerinde çıkışını 2. güne taşıdı.

İspanya, Moody's Investors Services tarafından Avrupa Merkez Bankası'nın tahvil alımındaki kararlılığından dolayı piyasaya giriş iznini kaybetme riskinin azaldığını söylemesiyle yüksek not oranını devam ettirdi. Bugün açıklanacak bir rapor, ekonomistlerin beklentilerini aşan sanayi üretimi büyümesinin ardından ABD konut inşasının da son 4 yılın en yüksek seviyesine çıktığını gösterebilir.

Mizuho Asset Management Co. para yöneticisi Yoshihisa Okamoto, ekonominin şu anda geliştiğini ifade ederken, "Piyasalardaki insanlar da bundan memnun ve hisselere para aktarmaya başlıyor. Piyasalar, İspanya ve bankalar için alınan önlemlerin pürüzsüzce işleyeceğini öngörüyor" dedi.