Advertisement

Fransa Cumhurbaşkanı Francçois Hollande, İspanya'nın mali yardım karşılığında öne sürülecek şartların netleştirilmesi talebine destek vererek, Avrupalı liderlerin Brüksel'deki buluşmaları öncesinde Almanya ile bir görüş ayrılığını gün ışığına çıkarmış oldu.

Yarın başlayacak zirve öncesi altı gazeteciye verdiği röportajda Hollande, "İspanya, karşılığında mali yardım alacağı şartların detaylarını bilmek durumunda" dedi. Alman Şansölye Angela Merkel'e bağlı yetkililerden birinin bugün yaptığı açıklamaya göre ise Alman hükümeti şartların, istek yapıldıktan sonra belirlenmesi taraftarı.

Hollande, İspanyol Başbakan Mariano Rajoy'u destekleyerek gücü yeten ülkelerden bütçe gevşemesi istemesiyle, tıpkı Haziran'da gerçekleşen zirvenin öncesinde olduğu gibi yine Angela Merkel için bir zorluk yaratmış oluyor.

Haziran ayındaki son zirveden bu yana, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) da zorluk yaşayan hükümetlere tahvil alım yardımı yapabileceği ve Euro Bölgesi'nin 500 milyar euroluk daimi kurtarma fonu yaratmasıyla bölgedeki çalkantı hafiflemişti.

10 yıllık İspanyol tahvil faizleri, Moody's Investors Service tarafından AMB'nin destek sözünün ardından İspanya yatırım kredisi oranını düşürmeyeceğini söylemesiyle Paris saatiyle 14:45'te 29 baz puan gerileyerek yüzde 5.51'e indi. Faiz, Temmuz ayında yüzde 7.6'nın üzerine çıkmıştı.

İtalyan tahvil faiz oranları ise 11 baz puanlık düşüşle yüzde 4.82'ye gerilerken, euro bir ayın en yükseği olan 1.3172 dolara tırmandı.