Advertisement

Çin Başbakanı Wen Jiabao, ülkesinin ekonomik durumunun geçtiğimiz çeyrekte "nispeten iyi" olduğunu belirtti ve yarın açıklanacak olan gayrısafi yurtiçi hasıla (GSYH) raporundan önce ülkedeki yavaşlamanın azaldığı sinyalini verdi.

Çin resmi haber ajansı Xinhua tarafından Wen'in 12-15 Ekim tarihleri arası sektör liderleri, şirket yöneticileri ve bazı yerel hükümet yetkililileriyle yaptığı toplantıdaki açıklamalarına dayandırılan habere göre Wen, "Çin ekonomik büyümesi istikrar kazanmaya başladı" dedi. Wen, yıllık hedeflere ulaşma konusunda hükümetin kendine güvendiğini ve ekonominin "pozitif değişiklikler" göstermeye devam edeceğini ifade etti.

İhracat Eylül ayında beklentileri aşarken, para arzı da son 15 ayın en hızlı seviyesinde büyüdü. Buna rağmen, ekonomistler yarın açıklanacak verilerin dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde yavaşlamanın 7. çeyreğe taşındığını belirteceğini ve bunun da 10 yılda bir gerçekleşen liderlik değişimi öncesi Komunist Parti üzerinde teşvik açıklaması konusunda baskıyı arttıracağını tahmin ediyorlar.

Capital Economics Ltd. Asya ekonomisti Mark Williams, "Wen'in yorumları, çeyrekten çeyreğe istikrar oluştuğuna dair telkinde bulunabilir, bu da ekonomideki mevcut ivme hakkında daha iyi bir işaret verebilir" dedi.

Wen, Haziran ve Temmuz aylarında faiz oranlarını düşürmesinden itibaren parasal politikada gevşemeye gitmekten çekinmişti.