Advertisement

Finlandiya Başbakanı Jyrki Katainen, Fransız Cumhurbaşkanı François Hollande'ın İspanya'ya yardım şartlarının netleştirilmesi konusunda destek vermesinin ardından, İspanya'ya yapılacak herhangi bir yardımın full kurtarma paketinden ziyade bir mali yardım olacağını ifade etti.

Katainen, bugün Bükreş'te yapılan bir toplantıda, Avrupa Birliği liderlerinin İspanya konusunda, her ne kadar yapılacak yardım "tedbiri" bir form altında olsa da, dayanışma göstermeleri gerektiğini ifade etti. Hollande, Avrupalı liderler yarın Brüksel'de gerçekleştirilecek bir zirve için hazırlıklarını sürdürürken, İspanya'ya yapılacak bir yardım için şartların şimdiden netleştirilmesi gerektiğini söyleyerek Almanya ile bir görüş farklılığı olduğunu gösterdiç.

Katainen, Romanya'nın başkentinde yaptığı açıklamada "Eğer İspanya herhangi bir kurtarma paketi isteyecek olursa, o zaman Avrupa'nın buna hazırlıklı olması lazım -- ve eminim ki İrlanda veya Portekiz gibi bir full kurtarma paketi yerine, tedbiri bir programa ihtiyaç duyacaklardır " derken, şu anda asıl meselenin İspanya'nın piyasada kalması ve fon alması olduğunu ifade etti.

Yarın başlayacak zirve öncesi altı gazeteciye verdiği röportajda Hollande, "İspanya, karşılığında mali yardım alacağı şartların detaylarını bilmek durumunda" dedi. Alman Şansölye Angela Merkel'e bağlı yetkililerden birinin bugün yaptığı açıklamaya göre ise Alman hükümeti şartların, istek yapıldıktan sonra belirlenmesi taraftarı.