Advertisement

Petrol vadelileri, ABD Enerji Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada stokların beklentileri aştığını belirtmesinin ardından erken saatlerde kaydettiği kazançları silerek düşüşe geçti. Bakanlığın yaptığı açıklamaya göre stoklar geçtiğimiz hafta 2.86 milyon varil artarak 369.2 milyon varile çıktı. Bloomberg tarafından yapılan bir anketin tahmin medyanına göre stokların 1.5 milyon varil yükselmesi bekleniyordu.

Kasım vadeli ham petrolün varili New York saatiyle 10:47'de NYMEX'te 15 cent gerileyerek 91.94 dolara düştü. Petrolün varili, stok raporunun Washington'da yerel saatle 10:30'da açıklanmasının ardından 92.64 dolardan işlem gördü.

Petrol, Alman hükümetinin Euro Bölgesi'ndeki kriz ve Asya'daki yavaşlamanın ihracata zarar vermesinden dolayı önümüzdeki yıl için ekonomik görünümü düşürmesiyle de geriledi. Ekonomi bakanı Philipp Roesler'in bugün yaptığı açıklamada Avrupa'nın en büyük ekonomisinin, 2013 yılında yaklaşık olarak yüzde 1 büyümesini beklediklerini ifade ederken, bu rakam Mayıs ayında açıklanan yüzde 1.6'lık gayrısafi yurtiçi hasıla (GSYH) beklentisinin altında kaldı.