Advertisement

Euro, İspanya'nın yatırım kredi notunun Moody's tarafından değiştirilmemesiyle hafifleyen Euro Bölgesi borç krizi endişelerinin etkisiyle son bir ayın en yüksek seviyesine çıktı.

Euro, ralli yapan İspanyol ve İtalyan tahvilleriyle yen karşısındaki yükselişini 5. güne taşıdı. Dolar ise ABD konut başlangıçlarının son 4 yılın en yüksek seviyesini görmesinin ardından güvenli limanlara olan talebin düşmesiyle diğer büyük para birimlerinin hepsi karşısında zayıfladı. Pound, Birleşik Krallık işsizlik maaşı başvurularının beklenmedik bir şekilde düşmesiyle dolar karşısında ralli yaptı.

Bank of New York Mellon Corp. kıdemli Döviz stratejisti Michael Woolfolk, "Herşey beklentilerle alakalı, ki İspanya bunun üstesinden gelebilmiş gibi görünüyor" diyerek, bir sonraki kurtarma paketi için İspanya'dan çok diğer partilerin iştahlı göründüğünü söyledi.

Euro, gün içerisinde 1.3140 dolara kadar çıkarak 17 Eylül'den bu yana en yüksek seviyeyi görürken, New York saatiyle 13:22'de yüzde 0.6'lık kazancın ardından 1.3128 dolar oldu. Yen karşısında da yüzde 0.5 değer kazanan euro, 103.44 yene çıktı. Dolar ise yüzde 0.1'lik düşüşle 78.80 yene geriledi.

Credit Suisse Group AG teknik analisti Cilline Bain, euronun 1.3074 dolara yükselerek 8 ayın en yüksek seviyesini görebileceğini söyledi. Bain'in açıklamasına göre euronun 1.3178 direnç seviyesini geçmesi durumunda, en son 29 Şubat'ta görülen zirve 1.3388 dolara kadar tırmanabilir.