Advertisement

Çin ekonomisi 7. çeyreğinde de yavaşladı; ancak Eylül ayına ait ilerleme sinyalleri, Pekin hükümeti üzerindeki daha fazla teşvik baskısını azalttı.

Resmi istatistik kurumunun verilerine göre Çin ekonomisi 3. çeyrekte yüzde 7.4 büyüdü. Bloomberg anketine katılan 43 ekonomistin medyan tahmini de Çin ekonomisinin ikinci çeyrekteki yüzde 7.6 büyümesinin ardından, geçtiğimiz çeyrekte yüzde 7.4 büyüyeceği yönündeydi. Öte yandan sanayi üretimi, perakende satış ve sabit gelir yatırımları Eylül'de hız kazandı.

Büyümedeki her sıçrama sinyali, önümüzdeki ay Kmünist Parti'de onyılda bir kez yapılan liderlik değişiminin üzerindeki baskıları hafifletebilir. Ticaret, imalat ve enflasyon verilerinin 3. çeyrekte yavaşlamaya işaret etmesine rağmen Pekin hükümeti 3 aydır para politikasında herhangi bir değişikliğe gitmedi.

Ekonomik büyümenin artan altyapı yatırımı ve esnek para politikalarıyla istikrar sağlamaya başladığına dikkat çeken Barclays Plc'nin Hong Kong'taki ekonomistlerinden Chang Jian, bunun enflasyon endişelerinden ötürü daha fazla teşvik politikası ihtimalini azalttığını, konut fiyatlarının da geri sıçrayabileceğini belirtti.

Chang, faiz indirimi ihtimalinin düşük olduğunu, merkez bankasının fonlama enjeksiyonlarının, bankaların munzam karşılık indirimlerini daha fazla geciktirebileceğini söyledi.