Advertisement

Tokyo hükümeti ekonomik yavaşlamayı kontrol altına almak için isteğe bağlı bütçe fonlarına yönelmeyi planlıyor; ancak yasamada ayağındaki anlaşmazlıklar, Noda hükümetinin önümüzdeki aydan itibaren nakitsiz kalabileceğine işaret ediyor.

Japon Kabinesi Sekreteri Osamu Fujimura, Japonya Başbakanı Yoshihiko Noda'nın dün Kabinesi'nden Kasım'a kadar yeni ekonomik teşvik önlemleri çıkarmasını istediğini söyledi. Ülkenin maliye bakanı Koriki Jojima muhabirlere ekstra bütçenin daha sonra değerlendirileceğini söylerken, hükümet şimdilik bu yılın bütçesindeki 1.3 trilyon yenlik rezervlerden kullanabilir.

Öte yandan siyasi muhalefetin hükümete bu yılın bütçe açığından borçlanmasına karşı çıkması, Noda'nın hareket alanını daraltabilir. Politikacılar bu nedenle Japonya Merkez Bankası üzerindeki baskılarını artırabilir. Aralarında JP Morgan ve UBS AG'nin de olduğu birçok banka, BOJ'un bu ay varlık alımlarını artıracağını düşünüyor.

Bir sonraki ekonomik teşviğin BOJ'dan gelmesinin gerektiğini söyleyen Credit Suisse AG'nin baş Japonya ekonoisti Hiromichi Shirakawa, hükümetin, parasal teşviğin görünürde olmasından ötürü büyük bir paket uygulamak istemediğine dikkat çekti.