Advertisement

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde yeni konut fiyatları Eylül'de aylık bazda izlenen 70 şehirin yalnızca 31'inde artış kaydederek, emlak kontrollerinin piyasada istikrarı sağlamaya başladığını gösterdi. Konut fiyatları Ağustos'ta 35 şehirde artış kaydetmişti.

KOnut fiyatlarının yıl sonuna kadar hiçbir düşüş ve sıçrama olmadan istikrara kavuşmasını beklemiş olduklarını söyleyen JP Morgan Chase&Co.'nun baş Çin ekonomisti Zhu Haibin, "Bugünkü veriler tahminlerimizin doğru yönde ve konut piyasanın dibe vurmaya yakın olduğuna işaret ediyor" dedi.

Resmi Xinhua Haber Ajansı, Çin Başbakanı Wen Jiabao'nun sektör liderleri, yerel hükümet yetkilileri ve şirket yöneticileri ile 12-15 Ekim'de yaptığı toplantıları referans göstererek, Çin'deki emlak kontrollerinin "ilk etkilerini" göstermeye başladığını, ancak piyasada istikrarın hâlâ sağlanmadığını yazdı. Wen, Pekin hükümetinin emlak fiyatlarını izlemeyi sürdürmesinin gerektiğini savundu.

Güney'deki Guangzhou ve Shaoguan şehirleri aylık bazda yüzde 0.4 artışla Eylül'deki fiyat kazançlarına öncülük ederken, Pekin ve Şanghay gibi büyük şehirlerdeki fiyat artışı yüzde 0.1 ile sınırlı kaldı.