Advertisement

Uluslararası piyasalar, dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin'de istikrarlı bir büyümeyi işaret eden veriden destek buluyor. Bu ortamda, Asya hisse senetleri son bir ayın en yüksek seviyesine çıkarken, güvenli liman niteliğindeki yen tüm önemli para birimleri karşısında değer yitirdi. Emtia grubu ve Avustralya doları da yükseldi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyoı saati ile 12:19'da yüzde 0.8 yukarıda seyrediyordu. Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı, bugün açıklanacak olan Microsoft Corp. ve Morgan Stanley'in kar rakamları öncesi yüzde 0.1 yükseldi. Yen düşüşünü altıncı güne taşırken, Avustralya doları ABD doları karşısında 1.0396 ile son bir ayın en yüksek seviyesine çıktı. 24 emtiayı içeren S&P GSCI Endeksi, tarım ürünleri ve metallerin çoğundaki yükselişin desteği ile yüzde 0.2'lik bir çıkış gerçekleştirdi.

Çin ekonomisi yılın üçüncü üç aylık döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7.4 büyüdü ve büyüme, Bloomberg News'un ankletine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanı ile aynı seviyede gerçekleşti. Başbakan Wen Jiabao, büyüme verisi öncesi yaptığı açıklamada, Çin ekonomisinin istikrar kazanmakta olduğunu söyledi. ABD'de dün açıklanan konut başlangıçları verisi son dört yılın en yüksek seviyesine çıktı. Bloomberg'ind erlediği verilere göre, S&P 500'de bilanço açıklayan 70 şirketin yüzde 76'sı beklenenden daha iyi kar açıkladı.

Singapur'da Westpac Banking Corp. stratejisti Jonathan Cavenagh, "Yılın üçüncü çeyreğinin sonuna doğru, Çin ekonomisi makul oranda güçlü" dedi ve "Bu durum, düşüşlerde ris iştahının arttığını işaret ediyor" şeklinde değerlendirmede bulundu.

MSCI Asya Pasifik Endeksi'nde, düşen bir hisse karşılığı yaklaşık üç hisse yükseldi. Gösterge endeks 19 Eylül'den bu yana en yüksek kapanışını yapmaya yönlendi. Japonya'da Nikkei 225 Endeksi yüzde 1.7 yükseldi ve yükselişini dördüncü güne taşıyarak, 9 Ağustos'tan bu yana en uzun süreli çıkış dönemini gerçekleştirdi. Hong Kong'da işlem gören Çin hisselerini içeren Hang Seng China Enterprise Endeksi yüzde 1.2 yükseldi.