Advertisement

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD'de konut başlangıçlarının 4 yılın zirvesine tırmanması ve yenin zayıflaması üzerine Tokyo Borsası yükseldi; Nikkei 225 Endeksi son 2 ayın en uzun süreli kazanç dönemine işaret etti.

Satışlarının yüzde 44'ünü Kuzey Amerika'da kaydeden Honda Motor Co. yüzde 4.2 değerlendi. Kazançlarının yüzde 14'ünü Çin'de gerçekleştiren inşaat makinaları şirketi Komatsu Ltd., Çin'in beklenti dahilinde büyümesi üzerine yüzde 4.4 yükseldi. Yaskawa Electric Corp., BNP Paribas SA'nın hisse tavsiyesinin ardından yüzde 5.6 primlendi.

Nikkei 225 Endeksi yüzde 2 kazançla 8,981.37 puana çıkarak 4. gününü de yeşilde kapamaya yöneldi. Endeksteki işlem hacmi 30 günlük hareketli ortalamanın neredeyse yüzde 40 üzerindeydi. Geniş kapsamlı Topix Endeksi yüzde 1.8 artışla 752.83 puana yükseldi ve endekste değer kaybeden her hisseye karşılık 6 hisse değer kaybetti. Japonya Başbakanı Yoshihiko Noda dün Kabinesi'nden deflasyonla mücadele kapsamında teşvikleri artırmasını istedi.

ABD'deki konut ve otomobil satışlarının, Lehman şokundan sıçramaya başladığını ve toparlanma hızının korunacağını söyleyen Ichiyoshi Investment Management Co.'nun yöneticilerinden Mitsushige Akino, hükümetin deflasyonun aşılması için Japonya Merkez Bankası üzerindeki baskılarını artıracağını belirtti.

Topix Endeksi, Avrupa Merkez Bankası'nın ABD ve Japonya'yı da peşinden sürükleyerek teşvik önlemlerini artırdığı 6 Eylül'den bu yana yüzde 4.7 kazanç sağladı.