Advertisement

Dünyanın en büyük ekonomisi ve en büyük petrol tüketicisi ABD'de ekonominin toparlandığına daşr işaretlerle petrol New York'ta yaklaşık bir haftanın yükseğinden işlem görüyor. Goldman Sachs Group Inc. ise brent petrol tahminini yüzde 15 kadar indirdi.

WTI vadelileri dünkü 3 sentlik artışın ardından pek fazla değişim göstermeden seyrediyor. Ekonomistlerin tahminlerini aşan ABD konut başlangıçları geçtiğimiz ay yüzde 15 artışla dört yılın en yüksek seviyesine tırmandı. Petrol, stokların resmi verilerin tutulmaya başlandığı 1982'den beri en yüksek seviye olduğunun açıklanmasının ardından kazançlarını geri verdi. Goldman ise 2013 yılı için brent tahminini 130 dolardan 110 dolara çekti.

NYMEX elektronik işlemlerdeki Kasım vadeli brent petrolün varili 4 sent düşüşle Singapur'da yerel saatle 13.44'te 92.08 dolara geriledi. Petrolün kontratı dün 9 ekim tarihinden beri en düşük seviye olan 92.12 dolardan kapandı. Fiyatlar soın dört günde 25 sentten daha az hareket gösterdi ki 2003'ten beri böyle küçük hareket serisi sergilememişti. Petrol bu yıl yüzde 6.8 aşağıda seyrediyor.

Londra'daki ICE vadeli İşlemler Avrupa Borsası'ndaki Aralık vadeli brent petrolün varili 36 sent artışla 113.58 dolardan alıcı buldu. Daha yakın vadeli Avrupalı kontratın Batı Teksas'ın kontratına farkı 21.06 dolar oldu.