Advertisement

ABD'de konut başlangıçlarının sıçraması ve Çin'in ekonomistlerin beklentisi dahilinde büyümesi Asya Borsalarını destekledi; MSCI Asya Pasifik Endeksi son 1 ayın en yüksek kapanışına yöneldi.

China Overseas Land&Investment Ltd. yüzde 2.1 değerlendi. Satışlarının  yüzde 67'sini ABD'de kaydeden inşaat materyalleri tedarikçisi James Hardie Industries SE yüzde 2 yükseldi. Avustralya'nın en büyük 2. petrol üreticisi Woodside Petroleum Ltd., üretim tahminini yükseltmesi sonrasında yüzde 2.7 primlendi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.8 kazançla 123.91 puana çıktı ve 19 Eylül'den bu yana en yüksek kapanışına hazırlanıyor. Endekste değer kaybeden her hisseye karşılık 2 hisse değer kaybetti ve 10 sektör grubunun 9'u artış kaydetti.

Çin ekonomisinin dibe vurmaya başladığını ve istikrar sinyallerinin belirdiğini söyleyen CCB International Securities Ltd.'ın ekonomistlerinden Banny Lam, yatırımcıların şu anki gelişmelerden memnun olmasının gerektiğini, 18. kongrenin açıklanmasının ardından güvenlerinin artacağını belirtti.

Çin Komünist Partisi 8 Kasım'da başlayacak on yılda bir görülen liderlik değişimiyle birlikte 18. kongresini seçecek.

MSCI Asya Pasifik Endeksi 4 Haziran'da kaydettiği bu yılın en düşüğünden Avrupa, Çin, Japonya ve ABD'nin piyasaları desteklemek için harekete geçmesiyle yüzde 13 sıçradı. Endeks tahmini kazançlarının 13 katından fiyatlanarak, 13.9 katından değerlenen Standard&Poor's 500 Endeksi'nin gerisinde seyrediyor.