Advertisement

Brüksel'deki AB Zirvesi'nde liderlerin bölgedeki krizin çözümüne yönelik adımlar atacağına ilişkin iyimserlik ve Asya Borsalarındaki kazançların güvenli varlık taleplerini azaltmasıyla yen son 1 ayın en düşük seviyesine işaret etti.

Ülkenin merkez bankasının 30 Ekim'deki toplantıda teşvik önlemlerini genişleteceği beklentilerinin artması ve ABD ile Japonya tahvilleri arasındaki faiz farkının açılmasının yenin cazibesini azaltmasıyla Japon yeni, 16 önemli para biriminin hepsi karşısında değer kaybetti. Avustralya doları, Çin ekonomisinin beklenti dahilinde büyüme kaydetmesi üzerine son 2 haftanın en yüksek düzeyine tırmandı.

Risk iştahının yendeki düşüş performansa yardımcı olduğunu belirten Westpac Banking Corp.'un stratejistlerinden Jonathan Cavenagh, bugünkü verinin, Çin ekonomisinin temellerinin 3. çeyreğinde sonunda desteklendiğine işaret ettiğini, bunun da düşük seviyelerden kaynaklanan risk iştahını beslediğini söyledi.

Yen, dolar karşısında 79.22'ye gerileyerek 19 Eylül'den bu yana en zayıf düzeyine işaret etti. Japon yeni, euro karşısında da 103.56'dan 103.62'ye düştü. Yen daha erken saatlerde euro karşısında 103.85 seviyesinden 17 Eylül'den bu yana en düşüğünü kaydetti. Euro, dolar karşısında 1.3119'dan 1.3096'ya indi. Euro/Dolar dün 1.3140 seviyesinden 17 Eylül'den bu yana en yükseğine işaret etmişti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.8 kazanç sağladı.