Advertisement

Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Euro Bölgesi'nde üç yıldır süren krizin ardından, istikrarın sağlanmakta olduğunu söyledi ve zor durumdaki üye ülkelerin rekabet gücünü desteklemek için bir Avrupa Birliği "dayanışma" fonu kurulmasını önerdi.

Bugün Brüksel'de başlayacak olan Avrupa Birliği liderler zirvesi öncesi Alman parlamento alt meclisinde konuşan Merkel, daha yakın mali işbirliği, bütçe politikası ve daha müşterek ekonomik politikaları işaret ederek, Avrupa için kendi vizyonunu ortaya koydu. Merkel ayrıca, "zaman sınır olan ve proje bazlı" ve muhtemelen finansal işlemlerden alınacak vergilerle finanse edilecek bir fon önerisinde bulundu.

Merkel bugün Berlin'de Reichstag parlamento binasında yaptığı konuşmada, "Tüm üye ülkelere rekabet gücünü artıracak fırsatlar vermek ve bu taahhütlerini yerine getirebilmesini sağlamak için, yeni bir dayanışma unsuru öneriyorum" dedi ve "Evet, dayanışmaya ihtiyacımız var, ancak ihtiyacımız olana bizi yöneltecek bir dayanışma şekline ihtiyacımız var: daha fazla rekabetçilik" şeklinde konuştu.

Yunanistan'ın beklenenden daha fazla bütçe açığı nedeniyle krizine girmesinden tam üç yıl sonra, Avrupalı liderler, bankaların denetimi ve AB Başkanı Herman van Rompuy'un, 27 ülkeli blokta daha yakın ekonomik ve mali birlik için hazırladığı bir raporu görüşmek üzere bugün Brüksel'de biraraya geliyor. Van Rompuy'un planında, Fransa, İspanya ve İtalya'nın desteklediği, ancak Almanya'nın karşı çıktığı, Euro Bölgesi borçlarının bir havuza alınmasına yönelik bir öneri de bulunuyor.

Yunanistan konusunda da değerlendirmelerde bulunan Merkel, "Benim dileğim, Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nde kalması" dedi ve "Yunanistan, hem Avrupa Birliği'nde hem de NATO'da dostumuz ve ortağımız" dedi.

Merkel, "Yunanistan'ın euro üyesi olarak kalması hem kendi çıkarına, hem de bir bütün olarak Avrupa Birliği!nin çıkarına" şeklinde konuştu.

Euronun bir para biriminden çok daha fazlası olduğunu ve Euro Bölgesi'nin borç krizinin, tek bir hamlede çözülmeyeceğini söyleyen Merkel, "Euronun güçlenmesi devam edecek bir süreç" dedi.

 

BU HABERE YORUM YAZ
 
18 Ekim 2012 Perşembe, 11:13 Misafir yanlış politika yürütüyorsun merkel.yunanistanın eu da kalması için sınırsız likitide sağlamak zorundasınız.hem bunu yapmam diyorsun hem kalsın diyorsun. bu gidiş ab nin fişini merkel çekecek gibi görünüyor
18 Ekim 2012 Perşembe, 10:27 Misafir almanya ve fransa euro da kalsın, diğerlerinin tümü çıksın bence.