Advertisement

ABD'de konut başlangıçlarının 4 yılın zirvesine tırmanması ve Çin Başbakanı Wen Jiabao'nun ekonomik büyümede istikrar sağlanmaya başlandığını söylemesi üzerine gelişen piyasalar endeksi 5 haftanın zirvesine çıktı.

Çinli inşaat ekipmanı üreticisi Sany Heavy Equipment International Holdings Co., ülke ekonomisinin 3. çeyrekte yüzde 7.4 ile beklenti dahilinde büyümesi ve fabrika üretiminin Eylül'de hızlanması üzerine hisselerdeki kazançlara öncülük etti. Çin'in en büyük alüminyum üreticisi Aluminum Corp. of China Ltd., metal fiyatlarındaki kazançların etkisiyle yüzde 3.1 değer kazandı. Güney Kore'nin en büyük güneş enerjisi bataryalarından kullanılan polisilikon üreticisi OCI Co., kârlarındaki sert düşüş üzerine 4 yılın en düşüğüne geriledi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.2 kazançla 1,013.11 puana çıkarak 14 Eylül'den bu yana en yüksek kapanışına yöneldi. Xinhua Haber Ajansı'nın haberine göre Çin Başbakanı Wen Jiabao, Çin'in geçtiğimiz çeyrekteki ekonomik durumunun "nispeten daha iyi" olduğunu söyledi. ABD'de konut başlangıçları 4 yılın zirvesine tırmandı.

Wen'in açıklamalarının, dünyanın ikinci büyük ekonomisindeki işlerin yoluna gireceği sinyali olaral algılanmasından ötürü yatırımcıların beklentilerini desteklediğini söyleyen KB Asset Management Co.'nun Seul'daki fon yöneticilerin Kim Dae Young, ancak son kazançların yatırımcılara kâr realizasyonu yapma bahanesi verebileceğine dikkat çekti.