Advertisement

Geçtiğimiz haftadan bu yana beklentilerin üzerinde gelen ABD 3.çeyrek şirket bilançoları ve bugünkü AB Liderler zirvesi öncesinde İspanya’nın yardım talebi beklentileri piyasalara destek oluyor.  ABD cephesinde piyasalar bugün Morgan Stanley, Microsoft ve Google’ın finansallarını takip edecek. Avrupa cephesinde ise bugünkü AB Liderler zirvesi öncesinde, İspanya Borsası % 2.37 Yunanistan ise %1.81 primli kapattı. Ayrıca İspanya’da başarılı geçen kısa vadeli ihaleler sonrası bugünkü uzun vadeli ihalelerden gelecek sinyallerde önemli.

Yurtiçi tarafta ise Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısı takip ediliyor. Analistler, toplantıda faiz koridorunun üst bandında indirim bekliyor. İMKB güne 182 puan yükselişle 70,868 bin seviyesinden başladı.  Endeks dün en yüksek 70,828 puanı gördükten sonra günün kapanışını 70,686 puandan gerçekleştirmişti Öte yandan İMKB’de bilanço açıklama dönemi dün Türk Telekom’la başladı. Türk Telekom yılın 3.çeyreğinde 644 milyon TL’lik piyasa beklentisine paralel, 636 milyon TL net kar açıkladı. Şirket’in karının geçen sene aynı döneme göre önemli oranda artış göstermesinde ise daha düşük gerçekleşen net finansal giderlerin etkili olduğu görüldü. Bugün ise Ereğli Demir Çelik ve Turkcell’in 3.çeyrek finansallarını açıklaması bekleniyor. Ereğli’nin 3.çeyrek piyasa beklentisi 120 milyon TL olurken, Turkcell’in ise 3.çeyrekte 551 milyon TL net kar açıklaması bekleniyor.

Gösterge tahvil dün % 7.37 bileşik ile işlem görürken, güne % 7.32 bileşik seviyesinden başladı. Merkez Bankası PPK toplantısı öncesinde tahvil piyasası alıcılı seyretti. Sanayi üretimi, işsizlik ve tüketici güveni gibi verilerin beklentilerin altında gerçekleşmesi, yatırımcıların Merkez Bankası’nın parasal gevşemeyi hızlandırma ihtimalini fiyatlamasına yol açtı.  Bu açıdan, PPK toplantısı sonrasında MB’nin ekonomik görünüm üzerine söyleyecekleri kısa ve orta vadeli tahvillere olan ilgiyi belirlemesi açısından önemli. Akbank Faiz Trading Baş Dealer’ı Sercan Kılıçlar bugünkü PPK toplantısıyla ilgili, "Son dönemdeki faizdeki hareketin sebebi yurt dışı piyasalardaki olumlu gelişmeler, özellikle İspanya cephesindeki gelişmeler faizdeki algıyı değiştirdi. PPK toplantısından bir sürpriz beklemezken piyasa beklentisine paralel koridorun üst bandında 100 bazlık indirim bekliyoruz" dedi ve politika faizi değişmediği sürece, faiz taraflı kurda bir değişiklik olmayacağını belirtti. Merkez Bankası fonlama maliyeti ise bugün itibariyle % 5.75 olan resmi politika faizinin sadece 5 baz puan üzerinde % 5.80 itibariyle gerçekleşiyor.

Dün  yatay seyreden Dolar/TL ,  güne sınırlı bir değer artışıyla 1,8010 seviyesinden başladı. Euro ise, İspanyol devlet tahvil getirilerinin gerilemesi, ABD cephesinde açıklanan güçlü konut verileri ve Çin ekonomisine ilişkin beklentilerin iyimserliğiyle dolar karşısında son bir ayın en yükseğine yakın seviyesindeydi. Ancak bugün ise AB Liderler Zirvesi öncesi 1.31 seviyesinin altına gevşeyerek güne 1.3090 seviyesinden başladı.

Bloomberg HT Araştırma Bölümü

Ayşe İyigündoğdu

aiyigundogdu@bloomberght.com