Advertisement

Yunanistan resmi kreditörlerinden oluşan Troyka, önünümüzdeki günlerde Yunanistan'ın kurtarma kredisinin bir sonraki diliminin yolunu açacak olan anlaşmanın gelmesini beklediklerini açıkladı.

Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve Uluslararası Para Fonu, temel konuların çoğunun sonuca bağlandığını söyledi.

Kreditörlerin taleplerini yerine getirmek için 13.5 milyar euro daha ekstra kesinti kalemi bulmaya çalışan Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras, istihdam kurallarındaki değişikliklere ilişkin koalisyon ortaklarının sert muhalefetiyle karşılaştı. Troyka Heyeti'nden gelen açıklama, bugün Avrupa Birliği zirvesinde, ülkesinin kurtarma şartlarını tamamlamak için 2 yıl daha ekstra süre kazanmak üzere lobi yapmaya hazırlanan Samaras'ın desteğini artırabilir.

Troyka'nın açıklamasında, yetkililerin, reformların hızının korunması ve değerlendirmelerin devam etmesinin yolunun açılması için gereken temel konuların çoğunu halletiği belirtildi.

Anlaşma sağlanması, ülkenin ikinci kez temerrüde düşmesini önlemek için ihtiyacı olan 31 milyar euroluk kredi dilimini serbest bırakacak. Ekonominin yüzde 20 daralmasına yol açan resesyonun 5. yılında ülke, yaşam desteğine bağlı ayakta kalmak zorunda bulunuyor.