Advertisement

Avrupa hisse senetleri, gösterge endeks Stoxx Europe 600'ün dün son üç haftanın zirvesine ulaşmasının ardından, yatırımcıların iki gün sürecek Avrupa Birliği liderler zirvesinin sonuçlarını beklemeleri ile birlikte fazla değişmedi. ABD endeks vadeli kontratları dalgalı seyrederken, Asya hisseleri değer kazandı.

Nestle SA, dokuz aylık satış büyümesinin analistlerin tahminlerinin altında kalmasının ardından yüzde 2.5 değer kaybetti. Fransa'nın ikinci en büyük damıtma su şirketi Remy Cointreau SA, yılın ilk yarısında satışların iyileşmesine karşın analistlerin beklentilerinin altında kalmasının ardından yüzde 6.9 düştü. İsviçre'nin en büyük biyoteknoloji şirketi Actelion Ltd., üçüncü çeyrek net karının analistlerin projeksiyonlarını aşmasının ardından yüzde 1.6 yükseldi.

Stoxx 600 Endeksi yüzde 0.1 düşerek, Londra saati ile 08:29'da 275.28 puana geriledi. Gösterge endeks, Avrupa Merkez Bankası politika yapıcılarının sınırsız ülke tahvili alım planı konusunda anlaşmaya varması ve Fed'in üçüncü tur parasal genişleme programı açıklamasının desteği ile, 4 Haziran'da gördüğü bu yılın en düşük seviyesinden yüzde 18 ralli yaptı. Aralık vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.2 düşerken, MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.9'luk bir çıkış gerçekleştirdi.

Londra'da Capital Spreads tarderlarından Jonathan Sudaria, "Yeni bir AB zirvesine yaklaşırken, önceki toplantılara göre havada çok fazla şey dolaşmıyor" dedi ve "Avrupalı liderler eğrinin ötesine geçmiş olabilirler ve önceki zirvelerde birliğin dağılmasının önlenmesi konuşulurken, bu zirvede daha güçlü bir ekonomik ve siyasi bloğa doğru hareket ediyorlar" şeklinde görüş bildirdi.

Stoxx 600 Endeksi dün, kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Investors Service'in İspanya'nın yatırım yapılabilir seviyedeki kredi notunu değiştirmemesi ve ABD'de konut başlangıçlarının son dört yılın en yüksek seviyesine çıkmasının ardından 25 Eylül'den bu yana en yüksek seviyesini gördü.