Advertisement

Ziraat Bankası Hazine Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Bilgehan Kuru, 500 milyon lira olarak planlanan bankanın bono ihracına yaklaşık 1,3 milyar lira tutarında talep geldiğini belirterek, ek satış hakkının da kullanılması ile bono ihracının 800 milyon lira büyüklüğe ulaştığını bildirdi.

Ziraat Bankası'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, 15-16-17 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilen Ziraat Bankası Bonosu ihracına ilişkin açıklamalarda bulundu. Yaklaşık 1,3 milyar lira tutarında gelen talep doğrultusunda, toplam 500 milyon lira olarak planlanan ihraç tutarının, ek satış hakkının da kullanılması ile 800 milyon lira büyüklüğe ulaştığını kaydeden Kuru, böylece bankanın 19 Ekim tarihindeki 800 milyon liralık banka bonosu itfasını yenilemiş olduğunu ifade etti.

Son dönemde Merkez Bankası tarafından yapılan fonlamanın maliyetinin düşmesi ve faiz koridoru üst bandının düşürülmesinin de etkisi ile kısa vadeli tahvil ve bono faizlerinin gerilediğine dikkati çeken Kuru, bu nedenle banka bono ihraçlarının ek getiri ile beraber düşüş eğilimindeki faiz ortamında yatırımcılar açısından bono faiz oranlarıyla karşılaştırıldığında cazip fırsatlar sunmaya devam ettiğinin altını çizdi.

Bilgehan Kuru, 179 gün vadeli, benzer vadeli Devlet İç Borçlanma Senetlerinin getirisi üzerine yüzde 0,60 ek getirisi ile basit faiz oranı yüzde 7,27 olarak gerçekleşen Ziraat Bonosu'nun, İMKB Tahvil Bono Piyasası'nda 22 Ekim 2012 tarihinden itibaren işlem görmeye başlayacağını bildirdi.

Bankanın daha önce halka arz şeklinde yapmış olduğu farklı vadelerdeki 4 ayrı satıştan sonra, 15-16-17 Ekim 2012 tarihlerinde gerçekleştirilen ihraçla, yurtiçi sermaye piyasalarıyla bir kez daha buluştuğunu ifade eden Kuru, devlet iç borçlanma senetlerine göre önemli bir ek getiri sağlayan banka bono ve tahvillerinin, ikinci elde alım/satım imkanı ve yüzde 10 oranındaki mevduata göre daha düşük vergi oranıyla alternatif bir yatırım aracı olarak ön plana çıktığını belirtti.

Kapat