Advertisement

Bakır, Çin Merkez Bankası danışmanının, hükümetin büyük çaplı bir teşvik sağlamayacağını açıklaması ve ABD işsizlik başvuruları verisinin artması sonrası, son dört günde ilk kez düştü ve haftalık kazancının bir kısmını geri verdi. Aluminyum, nikel ve kalay da değer kaybetti.

Üç ay vadeli bakır kontratı, Londra Metal Borsası'nda (LME) yüzde 0.9 düşerek, Beijing saati ile 13:37'de ton başına 8,144 dolara geriledi ve bu haftaki kazancını yüzde 0.2'ye daralttı. Aluminyum ve kalay yüzde 0.6 gerilerken, nikel yüzde 0.9 düştü.

Çin Merkez Bankası danışmanı Song Guoqing, dün Çin ekonomisinde büyümenin istikrarlı hale geldiğini gösteren veri sonrası yaptığı değerlendirmede, ekonomik büyümede güçlü bir sıçrama ihtimalinin düşük olduğunu ve hükümetin büyük çaplı bir teşvik enjekte etmeyeceğini söyledi. ABD'de dün açıklanan işsizlik başvuruları, 13 Ekim ile biten haftada 388,000'e çıktı. Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerine göre, bu verinin 365,000 seviyesinde çıkması bekleniyordu.

Shanghai'da Everbright Futures Co. analisti Xu Yongqi, "Piyasa, liderlik değişimine hazırlanan Çin hükümetinin geçiş döneminde ekonomi konusunda ne yapabileceği konusundaki işaretleri izliyor" dedi ve "ABD ekonomisindeki toparlanmaya ilişkin belirsizlik de piyasa üzerinde baskı oluşturuyor" şeklinde görüş bildirdi.

Barclays Plc, dünkü raporunda, Çin'in birçok metalde, bol miktarda stok üzerinde oturduğunu ve bunun da, piyasanın talepte bir iyileşmeyi gecikmeli şekilde yorumlamasına neden olacağını kaydetti. Şanghay Vadeli İşlemler Borsası tarafından izlenen bakır stokları geçen hafta 181,514 tona çıkarak, Mayıs ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Aralık vadeli bakır kontratı, New York Comex piyasasında yüzde 0.8 düşerek pound başına 3.713 dolara indi. Ocak vadeli bakır kontratı, Şanghay piyasasında yüzde 1 düşerek ton başına 58,590 yuana (9,372 dolar) indi.

Kapat