Advertisement

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, BloombergHT'nin sorularını yanıtlayarak gündemi bir süredir meşgul eden faiz ve sanayi konularında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Çağlayan, insanların kafasının karışık olma sebebinin Merkez Bankası'nın politikalarından dolayı olduğunu belirterek, dışarıdan gelen yatırımcının Merkez Bankası gibi sözü geçen kurumlardan algılamalara ihtiyacı olduğunu söyledi.

Bakan Çağlayan, "Siz Merkez Bankası olarak faiz indirmemekte kararlı olursanız, 16 aydır Türkiye'nin bu kadar iyiye gidişine rağmen faizlerde bir gıdım dahi aşağı inmezseniz, politika faizinin ötesinde faiz koridorunda aşağı iniş yapmazsanız, yabancı yatırımcı bunu Türkiye'de risk var, Türkiye'de sıkıntı var, bundan dolayı da Türkiye'deki teşvik sistemine rağmen" yabancı yatırımcıların Türkiye'ye gelmekte tereddüt edeceğini belirtti.  

"Faiz her türlü kötülüklerin anasıdır" diyen Çağlayan, "faiz Türkiye'de enflasyonun sebebidir, sonucu değildir" ifadelerini kullanarak, Brezilya, Çin, Hindistan gibi ülkelerde merkez bankalarının faiz indirimine gittiğini hatırlattı ve "Bunlar bizden çok mu daha farklılar?" diye sordu.

Politika faizinin 16 aydır 5.75 olduğunu belirten Ekonomi Bakanı, "Nedir bu inat? Ne yapılmak isteniyor? Bekleyelim Avrupa'yı görelim dediler, Avrupa'da değişen bir şey olmadı. Avrupa daha da sıkıntıya gidiyor şu anda" dedi.

Merkez Bankası'na çağrıda da bulunan Çağlayan, "Ey Merkez Bankası, dışarıya öyle bir sinyal ver ki benimle senkronize ol, benden kastım Türkiye'den bahsediyorum. Böylesine iddialı bir yatırım teşvik sisteminde gel, yabancı yatırımcıların Türkiye'ye güvenle, rahat gelebilecekleri bir ortamı göster" ifadelerini kullandı.

"Türkiye'de hızlı bir şekilde sanayiden çıkış var" diyen Bakan Çağlayan, Türkiye'nin yüksek katma değerli ürünler üretmesi gerektiğini ifade etti.

Nitelikli eleman konusuna da değinen Çağlayan, "27 sene sanayicilik yaptığım dönemde tek çözemediğim konu nitelikli eleman konusuydu" diyerek, Türkiye'de bu sorunun hala devam ettiğini belirtti.

BU HABERE YORUM YAZ
 
21 Ekim 2012 Pazar, 18:23 Misafir inanmayın Türk lirasına. Yen kredisi çektim, 4 yıldır ödüyorum. Şu an aldığım evi satsam borcum yine de bitmiyor. Buna sebep olanları Allah'a havale ediyorum
20 Ekim 2012 Cumartesi, 10:36 Misafir siz gidin önce devlet kaynaklarını boşa harcatmayı kesin. devlet memuru sayısını 2 katına çıkardınız, bütçenin tam 1/4 ü maaşlara gidiyor. 1/4 ü de sosyal güvenliğe gidiyor, üstelik hangi sıosyal güvenliğe, 40 yaş üstü hiçbir ödeme yapmayan insanların hasatanelerde "elişi ördüğü" insanlara dünyanın masrafı yapılıyor. sağlık harcamalarından devlet payını %50 ye düşürün. bireysel emeklilik gibi bireysel sağlık sigortası yaptırsın insanlar. ben vergi vereyim sen van da evi yıkılanlara en güzel konutları yap bedavadan ha? sigortası olana yapaydın, milleti beleş yaşamaya alıştırdınız...