Advertisement

Wall Street Journal (WSJ) analisti Stephen Fidler'ın analizine göre, Avrupa'nın krizden çıkmak için akıllara pek de gelmeyen bir seçeneği daha var.

"Bu fikir çok büyük ihtimalle Brüksel'de kimsenin aklından bile geçmedi" diyen Fidler, analizinde Avrupa ülkelerinin altın rezervlerini kullanarak Euro Bölgesi hükümetlerinin borçlanma maliyetlerini düşürebileceğini ifade ediyor.

"Euro Bölgesi'nin merkez bankaları 10,000 tondan daha fazla altının üzerinde oturuyor" diyen Fidler ekliyor; "Fakat bunun büyük miktarı yanlış yerlerde."

WSJ yazarı, merkez bankalarında bulunan bu altın rezervi miktarının neredeyse üçte birinin Almanya'ya, dörtte birinin de Fransa'ya ait olduğunu ifade ederek, bu iki ülkenin de yüksek borç faizleriyle ilgili sıkıntı yaşamadığını sözlerine ekliyor.

Borç batağında olan ülkelerden İspanya'nın elinde 282 ton, Yunanistan'ın elinde 112 ton ve İrlanda'nın elinde yalnızca 6 ton altın bulunurken, "bu miktarlar herhangi bir fark yaratmak için çok ufak" diyen Fidler, ana fikrin bu altınları satmak değil, onları yatırımcılara karşı bir iflas olması durumunda yatırımcılara tahvil paralarını ödeyebilmek için garanti amaçlı kullanılmasını öneriyor.