Advertisement

ABD Başkanı Barack Obama'nın seçim ekibi geçtiğimiz ay tekrardan Cumhuriyetçi aday Mitt Romney'den daha fazla para toplamasına rağmen, Romney ve destekçileri Ekim ayına toplamda daha çok parayla giriyor.

Romney, Ulusal Cumhuriyetçi Komite (RNC) ve kampanyanın PR'ını yapan super-PAC grubu Restore Our Future ve American Crossroads, 2012 yılının son full seçim kampanyası ayına 178 milyon dolarla girerken, Obama, Ulusal Demokrat Komitesi (DNC) ve Obama'nın super-PAC'i, Restore Our Future, toplamda 111 milyon dolar ile aynı aya girecek.

Buna rağmen, Obama'nın direkt olarak kontrolünde bulundurduğu rakam 99.3 milyon dolar olurken, Romney'nin direkt olarak harcayabileceği para 63.1 milyon dolarda kaldı. Bunun anlamı, Romney'nin para harcama gibi kararlarında Ulusal Cumhuriyetçi Komite ve super-PAC'lerin de karar mekanizmasına dahil olmak zorunda olmaları.

New York merkezli Kantar Media tarafından toplanan verilere göre Obama ve ekibi Ekim ayının ilk iki haftasında 72,267 reklam yayımlarken, Romney ve ekibinin reklam sayısı 51,794'te kaldı.