Advertisement

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, kendi kalesi sayılan Galiçya bölgesinde, İspanyol seçmenlerin 10 aylık hükümete destek vermesi ve Avrupa kurtarma fonunun önündeki bir engeli kaldırması ile birlikte çoğunluğunu genişletmesi ile birlikte çoğunluğunu artırdı.

Rajoy'un partisi PP bölge meclisindeki 75 sandalyenin 41'ini kazandı ve Sosyalistlerin oylarının yarı yarıya düşmesi ve yeni solcuların dokuz sandalye kazanması ile birlikte, bölgede çoğunluğunu genişletti. Rajoy'un partiesine desteğin geleneksel olarak düşük olduğu ask bölgesinde ise Bask Ulusal Partisi 27 sandalte kazandı ve bölgedeki 21 ayrılıkçı parlamenter ile birlikte iktidarını sürdürmeye yetecek oyu aldı.

Seçimlerin geçmesi ile birlikte, Rajoy kurtarma isteyip istememe konusunda karar verebilir ve Avrupa'nın en yeni krizle mücadele aracının, Yunanistan, İrlanda ve Portekiz'in toplamının iki katı bir ekonomi olan İspanya üzerinde test edilmesini sağlayabilir. Avrupa Birliği liderleri, geçen haftaki 20'nci krizle mücadele zirvesinde, Almanya Şansölyesi Angela Merkel'in Fransa ve İspanya'dan gelen talepleri geri çevirmesinin ardından, Haziran ayındaki daha fazla entegrasyon şeklindeki taahhütlerini yerine getiremedi.

Madrid'de IE İşletme Okulu ve Carlos III Universitesi'nde siayset bilimi dersi veren Ken Dubin, "Rajoy, yardım istemeden önce, yüzünü korumak ve seçimleri beklemediklerini göstermek için, birkaç hafta hareketsiz kalacak," dedi ve "Bu, bütçe kısıntıları için oynanan bir oyun" şeklinde değerlendirmede bulundu.