Advertisement

ABD hisse senetleri, ekonomik büyümenin yavaşlaması ve şirket akrlarının 2009'dan bu yana en yavaş artışı göstermesine karşın, son 17 yılda ilk kez diğer büyük varlık sınıflarından daha fazla getiri sağladı.

Standard & Poor’s 500 (S&P 500) Endeksi, Bloomberg'in derlediği verilere göre, 2012 yılında yüzde 14'lük bir ralli yaptı ve ABD Hazine tahvilleri, şirket tahvilleri, emtia, dolar ve Asya ve Avrupa hisse senetlerine göre daha iyi performans gösterdi. Bu en son, S&P 500'ün son 50 yılın en büyük yıllık getirisini sağladığı 1995 yılından bu yana ilk kez gerçekleşti. Fiyat-kazanç oranının bugünkü seviyeye yakın olması ile birlikte, endeks sonraki 2.5 yılda yüzde 93 daha yükselmişti.

İşsizlik ve iöalat sanayi büyümesine yönelik endişelere karşın, Amerikan şirketleri, merkez bankasının ekonomiye daha önce görülmemiş büyüklükte teşvikler sağlamasının etkisi ile, bu yılki en iyi varlık sınıfı olmaya devam etti. ABD ekonomisinde sıçrama olacağına yönelik tahminler ve Fed'in faizleri daha uzun bir süre sıfıra yakın tutacağı taahhüdünde bulunması, boğaları S&P 500'ün daha da yükseleceğine ikna etti. Ayırlar ise, siyasi anlaşmazlıkların, parasal teşviklerin etkisinin geçmesi ile birlikte fiyatları aşağı çekeceğini düşünüyor.

Londra'da Investec Asset Management çoklu varlık stratejisti Max King, "İyi kar büyümesi ve iyileşen ekonomik görünüm görüyoruz, iyi hisse senedi değerlemeleri ve gevşek para politikası görüyoruz, kuşkulu yatırımcılar ve hisse senedi varlıklarında düşük pozisyonlanma görüyoruz" dedi ve "Bu, hisse senetleri için büyük bir yeşil ışık ve insanların bunu görmemesi ise harika" şeklinde yorumda bulundu.