Advertisement

Bakır, Japonya'da ihracatın beklenenden hızlı düşmesinin talebi olumsuz etkileyeceği endişeleri ile birlikte düştü.

Üç ay vadeli bakır kontratları, Londra Metal Borsası'nda (LME) yüzde 0.6 düşerek ton başına 7,964.25 dolar ile 10 Eylül'den bu yana en düşük seviyesine indikten sonra, Şanghay saati ile 15:47'de 7,986 dolara geldi. Ocak vadeli bakır kontratı, Şanghay Vadeli İşlemler Borsası'nda, yüzde 1 düşüşle ton başına 57,890 yuandan (9,257 dolar) kapandı.

Japonya'da ihracat Eylül ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10.3 düştü ve dış ticaret açığı 558.6 milyar yen (7 milyar dolar) seviyesinde gerçekleşti. Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, ihracatın yüzde 9.9 düşmesi bekleniyordu. Bu düşüş, geçen yıl Mart ayında, tsunami felaketine ve nükleer reaktör kazasına yol açan 9 büyüklüğünmdeki depremden iki ay sonra, Mayıs 2011'den bu yana en hızlı düşüşü işaret ediyor.

Shenyin & Wanguo Futures Co. analisti Li Ye, "Son dönemde küresel ekonomiye ilişkin çok fazla iyi haber ya da veri alamadık. Bu nedenle, bakır ve diğer emtia ve hisse senedi piyasaları baskı altında görünüyor" dedi ve "Özellikle Çin'de, zayıf talep, bakıır fiyatları üzerinde baskı oluşturacak" şeklinde görüş bildirdi.

Şanghay Vadeli İşlemler Borsası tarafından izlenen bakır stokları, 19 Ekim'de açıklanan verilere göre, ikinci haftada da yükselerek 196,710 tona çıktı ve beş ayı aşkın sürenin en yüksek seviyesine çıktı.

Aralık vadeli bakır kontratı, New York Comex piyasasında fazla değişmeyerek, pound başına 3.642 dolara geldi. Net long pozisyon ya da yükseliş beklentisi ile alınan pozisyon sayısı, 16 Ekim itibariyle 23,776 adet oldu. Önceki hafta bu sayı 23,448 seviyesindeydi.

LME'de, aluminyum, çinko, kurşun, nikel ve kalay düştü.