Advertisement

Konuya yakın kaynaklardan alınan bilgiye göre, Rus OAO Rosneft, BP Plc'nin Rus ortak girişimi TNK-BP'deki yarı payını satınalma ve İngiliz şirketini dokuz yıl süren sorunlu ortaklıktan ayırma konusunda şartları kabul etti.

Resmi açıklama öncesi adını vermeyen kaynaklara göre, 26 milyar ile 28 milyar dolar olarak değerlenen bu işlemde, BP yüzde 50'lik payını 13 milyar doların biraz altı nakit ve Rosneft'in yüzde 19 ila yüzde 20'lik payı karşılığı satacak.

Rosneft CEO'su Igor Sechin ve Rusya devlet Başkanı Vladimir Putin, resmi duyuru öncesi anlaşmayı görüşmek üzere biraraya gelecek. Kaynaklar, anlaşmaya göre, BP'ye Rosneft'in yönetim kurulunda iki üyelik verilecek. Anlaşma sonucu, devlet destekli Rosneft, hisseleri Borsada işlem gören dünyanın en büyük petrol üreticisi olmaya da yaklaşacak.

Londra'da Investec Securities Ltd. analsiti Stuart Joyner, "Rosneft, BP'ye, TNK-BP'nin vermediği fırsatları sağlıyor" dedi ve "At değiştirmek için iyi bir zaman" şeklinde görüş bildirdi.

Rosneft'te pay sahibi olmak, BP'ye, milyarlarca dolar kar ve ortaklarıyla sorunlu yıllar getiren yüzde 50-50'lik ortak girişim yerine, Rusya'daki varlığını sürdürme imkanı sağlayacak. TNK-BP'nin tümünün absorbe edilmesi, Rosneft'in petrol ve gaz üretimini günlük yaklaşık 4.5 milyon varile çıkaracak ve Exxon Mobil Corp.'un üretimine yaklaştıracak. Böylelikle Rosneft'in tek başına üretimi, Suudi Arabistan hariç Orta Doğu ülkelerinin her birinin petrol üretimini geçecek.