Advertisement

ABD endeks vadelileri, aralarında Caterpillar Inc.'in de bulunduğu firmaların gelir verilerini açıklaması öncesi yükselerek, Standard & Poor's 500 Endeksi'nin son 4 ayın en büyük düşüşünden sonra tekrar yükselişe geçeceği sinyalini verdi. Avrupa hisseleri ve euro tekrar sıçrayışa geçerken, yen Japonya'nın ihracatının düşmesi sonrası zayıfladı.

S&P 500 vadelileri New York saatiyle 07:05'te yüzde 0.4 artış kaydetti. Stoxx Europe 600 Endeksi, erken saatlerde geçirdiği yüzde 0.4'lük düşüşten toparlanarak yüzde 0.2 yükseldi. Euro yüzde 0.3'lük artışla 1.3066 dolara yükseldi, yen ise 16 büyük para biriminin hepsi karşısında değer kaybetti. 10 yıllık ABD tahvil faizleri 4 baz puan yükselerek yüzde 1.81'e çıktı. Petrol ise yüzde 0.7 değer kazandı.

Dünyanın en büyük maden ve inşaat ekipmanı üreticisi Caterpillar ve en büyük kamuya açık bakır üreticisi Freeport-McMoRan Copper & Gold Inc., bugün S&P 500'de kar açıklayacak 11 şirket arasında bulunuyor. Avrupa hisseleri ve euro, İspanyol seçmenlerin bölgesel bir seçimde Başbakan Mariano Rajoy'a destek vermesiyle beraber yükseldi. Japon Maliye Bakanlığı'ndan açıklanan verilere göre ülkenin ihracatı 2011 yılında gerçekleşen depremin ardından en büyük düşüşü yaşadı.

Deutsche Bank AG strateji yöneticisi Jim Reid, "Sağlam bir sonuca varabilmek için hala bir kaç haftamız var, ama şirketlerin satış zayıflığına rağmen kazançlarını artırabildiği üst üste ikinci çeyreğe gidiyoruz gibi görünüyor" dedi.