Advertisement

ABD endeks vadelileri, aralarında Caterpillar Inc.'in de bulunduğu firmaların gelir verilerini açıklaması öncesinde yükseldi ve Standard & Poor's 500 Endeksi'nin Haziran ayından bu yana gerçekleştirdiği en büyük düşüşün ardından toparlanacağı sinyalini verdi.

Dünyanın en büyük maden ve inşaat ekipmanı üreticisi Caterpillar, erken New York işlemlerinde tırmanış kaydederken Freeport, Alman işlemlerinde yükseldi. Ancestry.com ise, Permeira Advisers LLP'nin web sitesini 1.6 milyara satın almak için anlaşmaya varmasıyla yüzde 8.5'lik bir ralli yaptı.

S&P 500 Aralık vadelileri New York saatiyle 07:26'da yüzde 0.4 yükseldi ve 1,430.3 puan oldu. Gösterge endeksi 19 Ekim'de Microsoft Corp. ve General Electric Co. gibi büyük firmaların beklentilerin altında satış gerçekleştirdiğini açıklamasıyla yüzde 1.7'lik bir düşüş yaşamıştı. Dow Jones vadelileri ise 50 puan, yüzde 0.4, artışla 13,302 puana çıktı.

BlackRock Inc. yatırım stratejisti yöneticisi Stephen Cohen, kazançların beklentilerin biraz daha altında kalmasının "çok şaşırtıcı" olmadığını belirterek, "Hala sağlıklıyız, ama büyük resimle ilgili sorular yavaş yavaş domine etmeye başlayacak" dedi.

Bloomberg tarafından toplanılan dataya göre S&P 500'de işlem gören 11 şirket bugün sonuç açıklayacak. 9 Ekim'den bu yana sonuç açıklayan 118 S&P 500 şirketinin 82 tanesi beklentilerin üstünde kazanç açıklarken, 33 tanesi bu beklentilerin altında kaldı.