Advertisement

Petrol, geçtiğimiz hafta yaşanan kayıpların aşırı olduğu söylentileri üzerine New York'ta iki haftanın en düşük seviyesinden toparlanmaya başladı.

Vadeliler, 19 Ekim'de son iki haftanın en sert düşüşünü yaşadıktan sonra toparlanarak yüzde 0.8'lik yükseliş kaydetti. Fiyatlar, New York Times'da Beyaz Saray'ın İran ile nükleer programı konusunda bire bir görüşmek için anlaşma sağladığı söylentilerinin yalanlanmasının ardından da ilerledi.

Commerzbank AG Frankfurt analisti Carsten Fritsch, "Cuma günü yaşanan ağır kayıpların ardından tekrar bir sıçrama beklerim" dedi ve Ortadoğu'daki jeopolitik gerilimin fiyatları desteklediğini belirtti.

Kasım vadeli ham petrolün varili gün içerisinde 75 cent yükselerek Nymex'te 90.80 doları görürken, Londra saatiyle 12:50'de  90.61 dolardan işlem gördü. Petrol, 19 Ekim'de toplam yüzde 2.2 düşerek 90.05 dolara kadar gerilemiş ve 8 Ekim'den beri en büyük düşüşü kaydetmişti. Kontratın vadesi bugün doluyor. Daha aktif olarak işlem gören Aralık vadelilerin varili ise 54 cent artarak 90.98 dolara çıktı.

Aralık vadeli brent petrol 32 cent artışla Londra merkezli ICE Futures Europe'da 110.46 dolardan işlem gördü.