Advertisement

Dünyanın en büyük inşaat ve maden ekipmanı üreticisi Caterpillar Inc., küresel ekonominin güç kaybettiği bir ortamda, 2013 yılı satış büyümesinin son 4 yılın en yavaş seviyesinde ilerleyeceğini öngördüğünü belirtti.

Illinois merkezli Peoria şirketinden yapılan açıklamada önümüzdeki yılın satışları, 2012 yılı satışlarının yüzde 5 üzerinde veya yüzde 5 altında gerçekleşeceği belirtildi. Yıllık bazda gelir 2010 yılında yüzde 31 artarken, 2011'de yüzde 41, ve bu yıl yüzde 13 arttı. Yine Peoria'nın açıklamasına göre 3. çeyrek net geliri bir önceki yıla göre artarak 1.14 milyar dolardan 1.7 milyar dolara çıktı. Satışlar ise 15.7 milyar dolardan 16.4 milyar dolara yükseldi. 

Caterpillar hisselerini tavsiye eden William Blair & Co. analisti Larry De Maria, "En büyük endişe biriken düşüş ki bu da önümüzdeki yılın, özellikle madencilik için ve Kuzey Amerika'da inşaat sektörünün tekrar hızlanıp hızlanmayacağı konusunda daha zor bir yıl olacağı anlamına geliyor" dedi. De Maria, Caterpillar'ın işinin ekonomik olarak çok hassas olduğunu belirterek, yumuşayan küresel ekonomi ve yükselen bilinmezlik, siparişlerin düşmesine yol açtı" ifadelerini kullandı.

Caterpillar'dan yapılan bir açıklamada, şirket aşırı envanterle boğuşurken bir çok departmanında üretim düşürüldü veya çözüm yolu olarak geçici kapatmalar ve işten çıkarmaların tercih edildiği belirtildi.