Advertisement

Genelkurmay Başkanlığı, Suriye'de meydana gelen gelişmeler kapsamında Türkiye'de görevlendirilen ABD askeri personeli ve birliğinin bulunmadığını bildirdi.

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, bazı basın yayın organlarında, Türkiye-Suriye sınırında yaşanan gelişmeler kapsamında, Türkiye'ye ABD tarafından asker yollandığı ifade edildiği belirtildi.

Dost ve müttefik ABD Silahlı Kuvvetlerinin, 11 Aralık 1980'de imzalanan Savunma ve Ekonomik İşbirliği Anlaşması kapsamında İncirlik/Adana'da, 14 Eylül 2011'de imzalanan protokole göre Kürecik/Malatya'da ve ABD'nin Ankara Büyükelçiliği nezdinde faaliyet gösteren Savunma İşbirliği Ofisi (ODC) Başkanlığında askeri personelinin görev yaptığı kaydedilen açıklamada, belirtilen askeri personelin dışında, Suriye'de meydana gelen gelişmeler kapsamında Türkiye'de görevlendirilen ABD askeri personeli ve birliğinin bulunmadığı bildirildi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
27 Ekim 2012 Cumartesi, 15:11 Misafir hem bulunsa ne olur. nato üyesiyiz, abd stratejik işbirliği anlaşmamız olan bir müttefik ve tahammül sınırlarını aşmış bir suriye var dibimizde, bulunsa ne olur ... dünyada abd yi yanına almadan iş yapmak isteyenlerin durumu ortada değil mi? gerekirse ortadoğuyu şekillendirmek için abd yi inandırırız ve onu da hedeflerimizin içerisine sokarız ne var bunda. saçma sapan hassasiyetler yüzünden türk devletine adım attırmayanlar, aciz duruma düştüğümüzde de hemen soruyorlar bu ne böyle diye. büyük devlet olmak için büyük düşünüp, büyük hareket etmek gerekir.