Advertisement

ABD'de tüketici harcamaları Eylül ayında, gelirlerin artması ile birlikte tahminlerden daha hızlı yükseldi. Bu durum, ABD ekonomisinin en büyük kısmının çeyrek dönemin sonunda yukarı yönde kıpırdadığını işaret ediyor.

ABD'de ekonominin yüzde 70'ini oluşturan hanehalkı harcamaları Eylül ayında yüzde 0.8 ile Şubat ayından bu yana en hızlı artışını gerçekleştirdi. Bu veri Ağustos ayında yüzde 0.5 artmıştı. Bloomberg'in anketine katılan 71 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, tüketici harcamalarının yüzde 0.6 artması bekleniyordu. Gelirler ise aynı dönemde yüzde 0.4 ile Mart ayından bu yana en hızlı yükselişini gerçekleştirdi.

ABD ekonomisi yılın üçüncü çeyreğinde yıllık bazda yüzde 2 genişledi. Bu durum, iyileşen konut piyasasının güveni artırması ile birlikte, hanehalkı harcamalarındaki artışa yardımcı oldu. Öte yandan, büyüme sınırlı kaldı ve işsizlik yüksek seviyelerini koruyor. Fed politika yapıcıları geçen hafta, bu gelişmeleri, tahvil alım programını sürdürmelerinin ve faizi düşük seviyelerde tutmanın nedenleri arasında gösterdi.

St. Petersburg, Florida'da Raymond James & Associates Inc. baş ekonomisti Scott Brown, "Zaman ilerledikçe kademeli bir şekilde oluşan bir olumlu ivmeye sahibiz" dedi ve "Hanehalkı bilançoları iyileşiyor. Özellikle motorlu araçlardaolmak üzere, talep artışı görüyoruz. Genişleme devam edecek" şeklinde görüş bildirdi.

Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin harcama tahminleri yüzde 0.3 artış ile yüzde 0.8 artış arasında kaldı.

Tasarruf oranı yüzde 3.7'den, Kasım ayından bu yana en düşük seviye olan yüzde 3.3'e geriledi. Maaş ve ücretler, Ağustos ayında yüzde 0.1 arttıktan sora, Eylül ayında yüzde 0.3'lük bir artış gerçekleştirdi.