Advertisement

Gelişen piyasa hisse senetleri, otomobil üreticilerinin hızlı düşüşü ve Bharat Heavy Electricals Ltd. ve Petroleo Brasileiro SA gibi şirketlerin hayalkırıklığı yaratan mali sonuçları sonrası düşüşünü ikinci güne taşıdı.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.2 düşerek, Londra saati ile 13:15'te 988.31 puana indi ve 13 Eylül'den bu yana en düşük kapanışına yöneldi. Güney Kore'nin ikinci büyük oto üreticisi Kia Motors Corp., Daiwa Securities Group Inc.'nin şirketin hisse notunu düşürmesinin ardından son 14 ayın en düşük seviyesine inerken, Honda Motor Co. tüm yıl için kar tahminini düşürdü. Hindistan'ın en büyük elektrik santralı ekipmanları üreticisi Bharat Heavy son dokuz ayın en hızlı düşüşünü gerçekleştirirken, Brezilya'nın devlete ait petrol şirketi Petrobras Temmuz ayından bu yana en keskin düşüşünü yaptı. Rusya'da Micex Endeksi, petrol fiyatlarındaki düşüşün etkisi ile düşüşünü beşinci güne taşıdı.

Bloomberg'in derlediği verilere göre, gelişmekte olan ülkelerin hisse senetlerinin gösterge endeksinde bu ay çeyrek dönem karlarını açıklayan şirketlerin yüzde 58'i, analistlerin tahminlerinin daha altında kar elde etti. Asya bölgesinde hisse senedi işlem hacmi, New York kıyılarına yaklaşan Sandy Kasırgası dolayısıyla ABD'de tüm hisse senedi işlemlerinin bugün durdurulması sonucu düşük kaldı.

ING Investment Management Korea Ltd. şef yatırım yetkilisi Chung Yun, "Şu an için yatırımcıların sırtını yaslayabileceği büyük bir ivme yok" dedi ve Kar sonuçlarına bağlı olarak yönsüz işlemler görüyoruz. Analistlerin kar tahminlerini düşürmelerine karşın, daha da büyük sürprizler görmekteyiz" şeklinde görüş bildirdi.