Advertisement

ABD endeks vadeli kontratları, Sandy Kasırgası'nın doğu sahiline yaklaşması ve buna bağlı olarak hisse senedi ve tahvil işlemlerinin yarın da yapılmayacak olması ile birlikte düştü.

New York Borsası'nın tek sigortacısı Travelers Cos. yüzde 1.6 değer kaybetti. ABD'nin hisseleri borsada işlem gören en büyük konut ve otomobil sigortacısı Allstate Corp., Almanya'daki işlemlerde yüzde 0.6 geriledi. ABD'nin en büyük konut gereçleri  perakendecisi Home Depot Inc. yüzde 0.7 değer kazandı.

CME Group Inc., hisse senedi endeks vadeli kontrat işlemlerini New York saati ile 09:15'te durdurdu. Aralık vadeli Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.4 düşerek 1,402.4 puana indi. Dow Jones vadeli kontratları ise 61 puan ya da yüzde 0.5 gerileyerek 12,993 puana geldi.

Lisle, Illinois'te Oakbrook Investments eş şef yatırım yetkilisi Peter Jankovskis, "Piyasa kasırgadan kaynaklanabilecek potansiyel zararı fiyatlıyor" dedi ve "Zarar kayda değer olacak gibi görünüyor. Sigorta şirketlerinin üzerinde doğal olarak bir etkisi olacak. Ancak bölgedeki diğer şirketlerinin satışları fırtına nedeniyle düşecek" şeklinde değerlendirmede bulundu.

ABD'de hisse senedi ve tahvil piyasaları New York kıyılarına yaklaşan Sandy Kasırgası'ndan dolayı, güvenlik amacıyla yarın da kapalı olacak.