Advertisement

Dünyanın en büyük üçüncü ekonomisi Japonya'da sanayi ürerimi geçtiğimiz yılki deprem ve tsunamiden bu yana en sert düşüşünü kaydederek, Japonya Merkez Bankası'nın daralma riski bulunan ekonomiyi desteklemesi ihtiyacını artırdı.

Ticaret Bakanlığı'nın verilerine göre sanayi üretimi Eylül'de aylık bazda yüzde 4.1 düşüş kaydetti. Bloomberg anketine katılan 29 analistin medyan tahmini de sanayi üretiminin yüzde 3.1 düşeceği yönündeydi, ancak kimse bu oranda büyük bir düşüş öngörmedi. Bir başka ekonomik veri ise ülkedeki işsizlik oranının değişmediğini gösterdi.

Küresel talepteki zayıflama ve otomobil alımlarındaki vergi teşviklerinin vadesinin dolması, aşağı yönlü seyreden sanayi üretimini olumsuz etkiliyor. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin çoğu merkez bankasının 2 ay içinde 2. kez parasal genişleme önlemlerini artıracağını düşünüyor.

Sanayi üretimi verilerinin Japon ekonomisinin 3. çeyrekte daraldığını kesinleştirdiğini söyleyen RBS Securities Japan Ltd.'un başekonomisti Junko Nishioka, BOJ'un bugün parasal genişleme yapmasının artık neredeyse kaçınılmaz olduğunu savundu.

Nikkei 225 Endeksi parasal genişleme beklentisiyle yüzde 0.3 kazanç sağlarken, yen de dolar karşısında 79.88'den işlem gördü. Yen, dolar karşısında bu ay yüzde 2 değer kaybetse de, yenin yüksek seviyelerde seyretmesi ülkedeki ihracatçıların satış ve kârlarını aşağı çekiyor.