Advertisement

Japonya Merkez Bankası'nın sanayi üretiminin geçtiğimiz yılki deprem ve tsunamiden bu yana en sert düşüşünü kaydetmesinin ardından parasal genişleme önlemlerini artıracağı beklentisi üzerine yen, tüm önemli para birimleri karşısında zayıfladı.

Amerikan kıyılarını vuran Sandy Kasırgası'nın ardından güvenli varlık alımlarının artması ve Avrupa'daki borç krizinin büyümeyi aşağı çektiğine işaret etmesi beklenen verilerin öncesinde Dolar Endeksi 7 haftanın en yükseğine yakın seyretti. Euro Bölgesi Maliye Bakanları Çarşamba günü Yunanistan üzerine telekonferans görüşmesi yapacak.

Piyasaların BOJ'un parasal genişleme yapıp yapmayacağından çok büyüklüğüne odaklanmış olduğunun altını çizen Mizuho Securities Co.'nun Döviz stratejistlerinden Kengo Suzuki, yenin önümüzdeki haftanın en düşüğüne gerileyebileceğini öngördü.

Japon yeni dolar karşısında 80 seviyesine kadar geriledi. Yen, 26 Ekim'de dolar karşısında 80.38 düzeyinden 25 Haziran'dan bu yana en düşüğünü kaydetmişti. Yen, euro karşısında yüzde 0.2 değer kaybederek 103.16'ya düştü. Euro/Dolar paritesi ise dün yüzde 0.3 zayıflamasının ardından 1.2902 dolardan işlem gördü.

ABD'nin en çok işlem yaptığı 6 ülke parası karşısında doların hareketini izleyen Dolar Endeksi Pazartesi günü 80.325 puandan 11 Eylül'den bu yana en yükseğini kaydetmesi sonrasında bugün 80.209 puanda seyretti.

Japonya'da sanayi üretimi, Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin en kötü tahminlerini bile aşarak Eylül'de yüzde 4.1 düşüş kaydetti.

Nissan Motor Co.'nun CEO'su Carlos Ghosn, güçlü yenin Japonya'nın rekabetliliğini olumsuz etkilemesinden ötürü Japonya'dan uzaklaşmak zorunda kalabileceğini söyledi.

"Döviz kuru çok yüksek olursa, başka yere gideriz" ifadeleriyle dikkat çeken Ghosn, Dolar/Yen'in doğal seviyesinin 100 yen olduğunu belirtti.