Advertisement

ABD’DEN

Büyüme rakamı 3. Çeyrek için % 1.8 olarak beklenirken % 2 olarak açıklandı. Ne var ki, iş dünyası yatırımlarının zayıf kalması yatırımcıları tatmin etmedi. Apple gibi önemli şirketlerin kar rakamları da beklentileri karşılamazken Çarşamba günü 1.408 puandan kapanan S&P 500 Endeksi vadeli işlemlerde % 0.57 düşüşle 1.399’dan işlem görüyor. ABD’deki Sandy kasırgası can alırken bir yandan da hayatta kalanlara yaşamı zehir etmeye devam ediyor. 400 bine yakın kişinin elektrik şebekesindeki sorundan dolayı karanlıkta olduğu hesap edilirken dün yapılmayan işlemlere bugün de devam edilmeyecek. Spot piyasaların kapalı olduğu ülkede yarın için işlemlere başlanması bekleniyor. Bu hafta Cuma günü açıklanacak olan işsizlik ve tarım dışı istihdam verileri yakından izlenecek. Diğer yandan geçtiğimiz hafta yapılan FED toplantısından beklentiler dahilinde kararlar çıktı. Düşük faiz ve sürekli destek mesajını yenileyen banka piyasalara moral depolamaya devam etti.

ASYA’DAN

Japonya’da ekonomik veriler mutlu etmemeye devam ederken Japonya Merkez Bankası (BOJ) da ikinci ay üst üste, tarihte görülmemiş bir şekilde genişlemeye gitti. Bugün açıklanan karara gore banka varlık alım programını 55 trilyon yenden 66 trilyon yene çıkardı. Politika faizini % 0 ile % 0.1 arasında tutan BOJ kredi programını da 25 trilyon yende bıraktı. Beklentiler dahilinde olan bu karar sonrasında Yen işlem gördüğü 16 önde gelen para birimine karşı yükselirken Nikkei 225 % 1 eksiye döndü. Asya’da bir diğer heyecan da Çin de yaşanıyor. Kasım 8’de Komünist Parti lider değişimini bekleyen ülkede bu olay 10 yılda bir oluyor. Yeni liderle beraber yeni canlandırma paketleri bekleyen piyasa katılımcıları şimdilik likidite ile yetinmek zorundalar. Bugün Çin Merkez Bankası (PBOC) 375 milyar yuan likidite vererek açık piyasa işlemleriyle kısa vadeli para piyasasını rahatlattı. Geçtiğimiz yılın son çeyreğinden bu yana iki kez politika faizi indiren ve 3 kez de banka karşılıklarında gevşemeye giden banka bir yandan da hızla yükselebilen konut fiyatlarıyla uğraşıyor. Son gevşeme haberiyse Hindistan’dan geldi. Zorunlu karşılıkları rekor düşük düzeye çeken banka % 4.5’ten 4.25’e çekti. Böylece piyasaya kalıcı şekilde 3 milyar dolar sağlayan Hindistan Merkez Bankası (RBI) finansal koşulları esneterek ekonomik aktiviteye destek vermeye çalışıyor.

AVRUPA’DAN

İtalya’da kendine açılan dava sonrasında politik tehditler savuran eski Başbakan Berlusconi, Monti hükümetini devirebileceğini ima ediyor. Teknokrat hükümeti destekleyen ikinci büyük partiye önderlik eden Berlusconi Nisan öncesindeki seçimlerden önce heyecan yaratmış durumda. İspanya’da ise ‘kötü banka’ kuruluyor. Daha önceden açıklanan planı uygulamaya koyan otoriteler SAREB adında bir banka kuracaklar ve bankaların elindeki sorunlu konut kredilerini alacaklar. SAREB 60 milyar euroya kadar alım yapacak ve alım yaparken uyguladığı iskontoyu % 63 olarak belirlemiş durumda. 15 yıl içinde özel yatırımcılara bu varlıkları satmaya çalışacak olan SAREB’in kar amaçlı bir organizasyon olduğu açıklandı. Diğer yandan ise Başbakan Rajoy yardıma ihtiyaçları olmadığını tekrarladı. Yunanistan’da ise Troyka Heyeti ve Yunan yetkililer arasındaki hesap devam ediyor. Kasım sonunda 31 milyar euroluk yardım dilimini almak için bütçede kesintiye gitmesi beklenen ülkede iktidar ortaklarından Başbakan Samarras’a muhalefet ediliyor. Ülkenin durumu hala Araf’ta kalmaya devam ediyor. Euro / Dolar 1.2936’dan işlem görürken bugün açıklanan UBS, Deutsche Bank gibi karlar yakından izlenecek.

Gökhan Şen

Bloomberg HT

Araştırma Bölümü Müdür Yardımcısı

gsen@bloomberght.com
gsen@bloomberg.net