Advertisement

ABD'de tüketici harcamaları verisinin beklentileri aşmasının, Avrupa'daki borç krizinin kötüleyeceği endişelerini dengelemesi üzerine Asya paraları dalgalanarak 8 ayın zirvesine yaklaştı.

Borç krizindeki Yunanistan'ın mali açığını doldurma ve ülkenin eurodan çıkacağına ilişkin endişeleri gevşetme yollarına ilişkin görüş ayrılığı yaşayan Euro Bölgesi'ndeki maliye bakanları önümüzdeki 2 hafta içinde 3 kez toplanacak. ABD'de Pazartesi günü açıklanacak olan tüketici harcamaları verisi Şubat'tan bu yana en büyük sıçramasına işaret etti. ABD'deki hisse işlemleri, Atlantik Okyanusu'ndaki en büyük tropik fırtınası olan Sandy Kasırgası'ndan ötürü kapatıldı.

Piyasaların ihtiyatlı davrandığını belirten Mizuho Corporate Bank Ltd.'ın Singapur'daki ekonomistlerinden Vishnu Varathan, doğal afet ve Euro Bölgesi'ndeki gelişmelerden ötürü işlem hacminin zayıf olduğunu söyledi.

Asya'da yen hariç en çok işlem gören 10 para biriminin göstergesi Bloomberg-JP Morgan Asya Dolar Endeksi 117.71 puandan, 25 Ekim'de 117.93 puan düzeyinden kaydedilmiş olan Şubat'tan bu yana en yükseğine yaklaştı. Endonezya rupisi yüzde 0.2 zayıflayarak 9,628 seviyesine gerilerken, Tayland bahtı ve Güney Kore wonu yüzde 0.1'er düşüşle sırasıyla 30.75 ve 1,095.40 seviyelerinden işlem gördü.

ABD'de ekonominin yüzde 70'ini oluşturan hanehalkı harcamaları Eylül ayında yüzde 0.8 ile Şubat ayından bu yana en hızlı artışını gerçekleştirdi. Bu veri Ağustos ayında yüzde 0.5 artmıştı. Bloomberg'in anketine katılan 71 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, tüketici harcamalarının yüzde 0.6 artması bekleniyordu. Gelirler ise aynı dönemde yüzde 0.4 ile Mart ayından bu yana en hızlı yükselişini gerçekleştirdi.