Advertisement

Petrol, düşüşünü ikinci güne taşırken mayıs ayından beri de en büyük aylık kaybına yöneldi. Fiyatların düşüşünde Sandy Kasırgası'nın ABD'nin Doğu sahillerini etkilemesinin ardından rafineri üretiminin azalması ile talebin de azalacağı spekülasyonu etkili oldu.

Petrol vadelileri dün yüzde 0.9 düşüşün ardından yüzde 0.5 kadar değer kaybetti. Phillips 66, Hess Corp., NuStar Energy LP ve PBF Energy Inc., Sandy'nin üretimi etkileyeceği öngörüsü ile üretimi durdurdular ya da azalttılar. ABD Ulusal Kasırga Merkezi'nin veri tabanına göre kasırga, Atlantik tarihinin şimdiye dek görülen en büyük kasırgası. Benzin fiyatları da yaklaşık iki haftanın yükseğinden geriledi.

NYMEX elektronik işlemlerdeki aralık vadeli ham petrolün varili 44 sent düşüşle 85.10 dolara geriledi ve Singapur'da yerel saatle 14.22'de 85.27 dolardan alıcı buldu. Petrolün kontratı dün ise 10 temmuz tarihinden beri en düşük seviye olan 85.54 dolardan kapandı. Fiyatlar ekim ayından bu yana yüzde 7.5; yılbaşından bu yana ise yüzde 14 aşağıda seyrediyor.

Londra'daki ICE Vadeli İşlemler Avrupa Borsası'ndaki aralık vadeli brent petrolün varili 69 sent ya da yüzde 0.6 düşüşle 108.75 dolara geriledi. Avrupalı kontratın Batı Teksas'ın kontratına farkı 23.75 dolar oldu.