Advertisement

Avrupa hisse senetleri, BP Plc ve Deutsche Bank AG gibi bazı önemli şirketlerin karlarının analistlerin tahminlerinden daha iyi çıkmasının desteği ile yükseldi. Asya hisse senetleri, Japonya Merkez Bankası'nın varlık alım programını genişletirken, Sandy Kasırgası'nın ABD'de hisse senedi piyasalarının ikinci günde de kapatılmasına neden olması ile birlikte dalgalı seyretti.

Avrupa'nın en büyük ikinci petrol şirketi BP yüzde 3.5 değer kazanırken, Almanya'nın en büyük bankası Deutsche Bank yüzde 3.3 prim yaptı. İsviçre'nin en büyük bankası UBS AG, karlılık hedefini yükseltmesinin ardından yüzde 5.6'lık bir çıkış gerçekleştirdi. Danske Bank A/S, yeni hisse satışına ilişkin bir plan açıklamasının ardından yüzde 5.1 değer kaybetti.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.4 yükselerek, Londra saati ile 08:11'de 270.63 puana çıktı. Gösterge endeks, Avrupa Merkez Bankası politika yapıcılarının sınırsız varlık alımına ilişkin bir program üzerinde anlaşmaya varması ve Fed'in üçüncü tur parasal genişleme programını açıklamasının desteği ile, 4 Haziran'da gördüğü bu yılın en düşük seviyesinden yüzde 15 yükseldi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, Japonya Merkez Bankası'nın varlık alım programını 11 trilyon yen (138 milyar dolar) artırarak 66 trilyona yene çıkarması ile birlikte iki ayda ikinci kez parasal genişlemeye gitmesi sonrası yüzde 0.1'in altında bir düşüş gösterdi.

Aralık vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı, 26 Ekim kapanışına göre yüzde 0.2 düşerek 1,404.9 puana geriledi. Menkul kıymetler işlemleri New York'ta bugün yine yerel saat ile 09:15'te durdurulacak.

Ulusal Kasırga Merkezi, Sandy Kasırgası'nın bugün yerel saati ile 20:00'de Atlantic City, New Jersey yakınlarında kıyıya ulaştığını duyurdu. Sistem artık, enerjisini okyanustan değil de ısı farklarından aldığı için bir kasırga değil. Bu durum, sistemingüney kıyılarına vuran bir su duvarı oluşturabilecek ve doğu kısmını rüzgar, yağmur ve kar ile vurabilecek bir süper fırtına haline getirebilir.