Advertisement

Atlantik'in en büyük fırtınası olarak nitelenen Sandy Kasırgası'nın ABD'nin doğu sahilini vurmasının ardından kasırganın ekonomik maliyetinin 20 milyar doları aşması bekleniyor.

Sigortalanmış kayıplarla birlikte zararın 7-8 milyar doları bulacağını öngören Kinetic Analysis Corp.'un Ar-Ge direktörü Charles Watson, geri kalan açığın New York'taki metro ve tüneller gibi şehir ve eyaletlerdeki altyapı maliyetlerinden oluşacağını söyledi.

Maliyetin çoğunun kamu sektörü tarafında olacağını belirten Watson, sel suları çekilinceye ve işçiler metro ve kamu hizmeti kapsamındaki tünelleri inceleyinceye kadar zararın tam boyutunun bilemeyeceğini savundu.

Yaklaşık 1,500 kilometre genişliğindeki kasırga, Manhattan'daki Battery Park'a 4.2 metre yükseklik ile ulaştı. ABD havayolları 12,500 uçak indirdi ve hisse senedi işlemleri 1888'den bu yana ilk kez bir hava olayı sebebiyle 2 gün üst üste kapatıldı.

Rekor boyutlardaki fırtına dalgası, saatlerce süren rüzgar ve elektrik istasyonlarında sel baskınlarına neden olan yağmur, New York'un finans bölgesini de vurdu. Şehirin kamu hizmeti şirketi Consolidated Edison Inc. dün Manhattan'ın aşağılarında Wall Street ve Brooklyn de dahil olmak üzere birçok bölgede elektrikleri kesti.