Advertisement

Euro liderleri mali krizdeki Yunanistan için yeni bir zarar yazmanını gerekip gerekmediği konusunda ayrışır, Yunan politikacılar da kemer sıkma üzerinde tartışırken, Euro Bölgesi maliye bakanları ülkenin kurtarma planını yeniden rayına sokmak için bir çıkış bulmaya çalışıyor.

Resesyon kapıda beklerken politika yapıcılar yeniden Yunanistan'ı euroda tutmanın ve Deutsche Bank CEO'su Josef Ackermann'ın "yüz milyarlarca euroya" mâl olacağını iddia ettiği eurodan çıkış seçeneğini önlemeye çalışıyor. Maliye bakanları bugün Brüksel saati ile 12:30'da telekonferans  görüşmesi yapacak.

Avrupalı yetkililer, ülkenin  kurtarma paketi ödemesinin yapılması planlanan tarihe yalnızca 2 hafta kala Yunanistan'ın mali açığını doldurmanın yolunun nasıl bulunacağına ilişkin görüş ayrılığı yaşoyor. Almanya Şansölyesi Angela Merkel Yunanistan'ın euro üyeliğinin devamından yana bir duruş sinyali verirken, Yunanistan Başbakanıw Antonis Samaras'ın koalisyonu hâlen daha ülkeyi daha fazla kredi ödemesine ulaştıracak olan hamleler üzerinde anlaşmakta zorlanıyor.

Euro Bölgesi maliye bakanlarının sonunda Yunanistan'a kemer sıkma önlemleri için daha fazla zaman tanınmasını umduklarını söyleyen ING Group'un kıdemli ekonomistlerinden Carsten Brzeski, "Yunanistan için karar aşaması başladı" dedi.

Politika yapıcılar Yunanistan'ın borç/GSYH oranını 2020'ye kadar yüzde 144'ten yüzde 120'ye çekecek bir plan üzerinde anlaşmaya çalışıyor. Borç hedefinin kaçırılması, IMF'nin kurtarma yardımını geri çekerek, ülkenin eurodan çıkışına ilişkin yeni bir spekülasyon dalgasına neden olabilir.