Advertisement

Japonya Merkez Bankası ve Tokyo hükümetinin güçlü yen ve deflasyon sorunlarını çözme vaadi ve ABD'de konut fiyatlarının son 2 yılın en büyük sıçramasını kaydetmesi üzerine Japon hisseleri değerlendi; Nikkei 225 Endeksi 3 gün süren düşüşünü sonlandırdı.

Satışlarının yüzde 27'sini Amerika'da kaydeden fotoğraf makinası üreticisi Canon Inc. yüzde 1.7 değer kazandı. Subaru arabalarının üreticisi Fuji Heavy Industries Ltd. kâr tahminini yukarı çekmesinin ardından yüzde 6.8 yükseldi. Ofis ekipmanı üreticisi Ricoh Co., ilk yarı kâr tahminini kaçırması üzerine Nikkei 225 Endeksi'ndeki en sert düşüşü kaydetti.

Nikkei 225 Endeksi yüzde 1.2 kazançla 8,950.66 puana yükselerek, bu ayki kazançlarını yüzde 3'e yükseltti. Geniş kapsamlı Topix Endeksi ise yüzde 1.2 artışla 742.34 puana çıktı. Topix Endeksi'nde değer kaybeden her hisseye karşılık 3 hisse değer kazandı.

Japonya Merkez Bankası'nın 2003'ten bu yana ilk kez iki ay üst üste varlık alım programını genişletmesinin ardından dün hisseler seansın son 15 dakikasında düştü.

ABD konut piyasasının açık bir şekilde toparlandığını söyleyen SMBC Nikko Securities Inc.'in Tokyo'daki hisse senedi yöneticilerinden Hiroichi Nishi, hükümet ve BOJ'dan gelen ortak teşvik önlemi açıklamalarının yatırımcıları, deflasyonun aşılacağı ve para politikasının genişletilmesi için agresif hamlelerde bulunulacağına ikna ettiğini ifade etti.

Avrupa Merkez Bankası'nın, Fed ve Japonya Merkez Bankası'nı da peşinde sürükleyerek küresel para politikasını gevşetme hamlelerini başlattığı 6 Eylül'den bu yana Topix Endeksi yüzde 2 yükseldi. Endeksteki hisseler defter değerlerinin 0.9 katından fiyatlanarak, 2.2 katından işlem gören Standard&Poor's 500 Endeksi ve 1.5 katından fiyatlanan Europe Stoxx 600 Endeksi'nin gerisinde kalıyor.