Advertisement

İngiltere Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Charles Bean, politika yapıcıların teşvikler konusunda karar almasından bir hafta önce yaptığı değerlendirmede, tüketicilerin ve işletmelerin ekonomik görünüme yönelik endişelerinin parasal genişlemenin (QE) etkisini azaltabileceğini söyledi.

Bean, "Gevşek para politikası, büyük oranda, hanehalkı ve işletmeleri, gelecekteki harcamalarını şimdiye çekmeyi teşvik ederek çalışır" dedi ve "bu akla yakın, ancak böyle bir zamanlararası ikame, belirsizliğin yüksek olduğu ve bankaların ve bazı hanehalklarının bilançolarını düzeltmekte odaklandığı zaman daha zayıf olacaktır" şeklinde görüş bildirdi.

İngiltere'de Hull Üniversitesi'nde konuşan Bean, İngiltere Merkez Bankası'nın resesyonla mücadelede aldığı tedbirleri değerlendirdi ve finans krizinin, politika yapıcıların "düşündüğümüzden daha az bildiğini" gösterdiğini söyledi. Bean'in yorumları, merkez bankasının bu hafta yayınlamaya hazırlandığı, kargaşaya tepkisi ve Para Politikası Komitesi'nin tahmin yeteneği konusundaki bağımsız görüşlerden bir hafta önce geldi.

Bean,"Son beş yıl zordu, ancak aşağılayıcı bir deneyimdi" dedi ve "Krizin sonucu olarak, kendimizi, beklenmedik yollardan likidite desteği sağlarken, bilinmedik durumlarda olağan dışı para politikaları uygularken ve bütün olarak yeni bir ihtiyatlı makro politikalar geliştirirken bulduk" şeklinde değerlendirmede bulundu.